Pierwsze warsztaty w szkołach
Warsztaty w szkołach to jedno w ważniejszych działań w naszym projekcie. Po diagnozie i wyłonieniu jednego trudnego tematu jakim grupy młodzieżowe chcą się zająć w szkole, przyszedł czas na dogłębne poznanie jednej z pięciu metod, które proponujemy: edukacji filmowej, warsztatów CoResolve, Teatru Forum, kampanii społęczej i stołu powszechnego.
Przed trenetrami i trenerkami intensywne 2 miesiące jeżdżenia po całej Polsce do 30 szkół, spotykanie się w uczestnikami i uczestniczkami projektu, wsparcie ich w działaniach.
Cztery szkolenia już za nami. Trenerki i eksperki od kampanii społęcznej: Ania Iżyńska i Maria Zakrzewska były w Lublinie w Gimnazjum nr 19, gdzie młodzież pracuje pod opieką Anny Walaszek. W tej szkole grupa podzielia się na 4 podgrupy i wybrały takie tematy i problemy:
- ocenianie innych po pozorach w szkole;
- korki w mieście i zanieczyszczenie środowiska;
- znieczulica społeczna;
- zakaz medycznej marihuany w Polsce;
Trenerki w trakcie szkolenia:
Drugim miejscem, które odwiedziła nasza trenerka metody CoResolve: Malina Baranowska- Janusz było Gimnazjum Społeczne w Milanówku. Tam młodzież brała udział w małych debatach w parach i ćwiczyła dużą debatę. Tematy, o których rozmawiała to: co się dzieje w szkole? a w głównej debacie zmierzyła się z polaryzacją: W szkole powinniśmy akceptowac wszytsko? vs. w szkole nie powinniśmy akceptować wszytskiego?
Młodzież w trakcie małych debat:
Trzecie miejsce to Gimnazjum w Kolonii Poczesnej, gdzie grupa pod opieka Michała Szczepanika gościła Tomka Gromadka, który pracował z nimi metoda improwizacji. Tematyka warsztatu związana była z mediami społecznościowymi, ich wpływem na życie oraz zagadnieniem uchodźczym.
Relację z tego wydarzenia możecie przeczytać na stronie szkoły: TUTAJ
Klasa w trakcie szkolenia.
Kolejny warsztat odbył się w Dywitach, gdzie Edukację Domową prowadzi Katarzyna Żelazowska. Uczniów i uczennice odwiedziła Alicja Borkowska ze Strefu WolnoSłowej. Obejrzyjcie jak razem pracowali.
Malina Baranowska- Janusz