Projekt Trudny temat: weź to na warsztat oficjalnie uznajemy za otwarty.

 

 

 

 W piątek,  21 października przywitaliśmy uczestników i uczestniczki projektu w Warszawie, w Austiackim Forum Kultury,  na Konferencji Otwierającej projekt. Przyjechało 30 nauczycieli  i nauczycielek wraz z uczniami i uczennicami z 30 szkół z całej Polski.

Przywitała ich Alicja Pacewicz wiceprezeska Centrum Edukacji Obywatelskiej, która jest organizatorem projektu oraz Joanna Krawczyk z Fundacji Evens, która jest inicjatorem projektu.

     

 

Obejrzeliśmy po raz pierwszy film promocyjny naszego projektu, z którego można dowiedzieć się o tym jakie działania zaplanowaliśmy, jakich mamy partnerów w projekcie i jakich metod zamierzamy użyć by ułatwić rozmowę na trudne tematy w szkole.

 

 

Uczniowie i uczennice wzięli udział w warsztacie integracyjnym, prowadzonym przez trenerki: Katarzynę Tekień oraz Gretę Droździel- Papugę,   podczas którego mogli się poznać i wymienić opiniami na temat tego jak wygląda ich szkoła marzeń. Następnego dnia konferencji wzięli udział w warsztacie dotyczącym diagnozy problemu- skupili się oczywiście na trudnych tematach w szkole.

      

W tym samym czasie nauczyciele i nauczycielki zaprosiliśmy na warsztat z wykorzystaniem metody CoResolve, który poprowadziła Małgorzata Borowska z Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Rozmawialiśmy o roli uczniów i uczennic w projekcie, o obawach i mocnych stronach projektu. Opiekunowie tego projektu to silna grupa, wyjątkowych nauczycieli i nauczycielek, którzy chcą wspierać swoich podopiecznych w rozwoju, ale także rozwijać się samemu.  

   

Jednym w ważniejszych momentów konferencji to ten, w którym uczestniczyli przedstawiciele i przedstawicielki organizacji partnerskich. Wszyscy mieli szansę porozmawiać z nimi i poznać opracowane przez nich metody pracy z trudnym tematem, podczas World Café- czyli spotkań przy stolikach eksperckich.

Od lewej stoją:

Karolina Giedrys – Majkut z Fundacji Generator, która opowiadała o edukacji filmowej.

Anna Iżyńska z Fabryki Komunikacji Społecznej, która mówiła o kampanii społeczne. 

Alicja Borkowska i Weronika Chinowska z Strefy Wolnosłowa, które opowiadały o idei Okrągłego Stołu.

Maria Kwiatek i Adam Gasecki z Fundacji Drama Way, którzy przybliżali wszystkim ideę Teatru Forum.

Małgorzata Borowska z Towarzystwa Edukacji Obywatelskiej, która przedstawiła metodę CoResolve Youth Speak.

  

    

 

 

Pożegnaliśmy się wiedząc, że czeka nas ciekawy rok pracy nad trudnymi tematami w szkole. 

Malina Baranowska- Janusz

Typ Artykulu: